Migawki z warsztatów z dziećmi na temat niskiej emisji, smogu, zanieczyszczeń powietrza, profilaktyki i ochrony
Przedszkole nr 3 w Tychach
Akademia Młodych Odkrywców ELF Bielsko-Biała
Przedszkole Publiczne w Szczyrku
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Godziszce
Publiczne Przedszkole w Bystrej
Przedszkole nr 25 w Bielsku-Białej
Szkoła Podstawowa w Rybarzowicach
Szkoła Podstawowa w Buczkowicach
Szkoła Podstawowa w Mazańcowicach
Gościli nas także:
Przedszkole Niepubliczne „Akademia Przedszkolaka” w Tychach,
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Bieruniu,
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Hecznarowicach,
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 Im. K. Miarki w Lędzinach.
Zajęcia warsztatowe dostosowane były do wieku i liczby uczestników, składały się między innymi z:
– prezentacji oraz pogadanek nt. składu powietrza i jego właściwości,
– wykonywania różnych doświadczeń pod okiem opiekunów /zobrazowanie za pomocą modeli domków, na czym polega niska emisja, nadmuchiwanie balonów, zastosowanie pompki itp./ dzięki czemu dzieci uświadomiły sobie realność powietrza i czemu jego jakość jest tak ważna dla naszego życia.
Skupiono się też na wskazaniu największych źródeł zanieczyszczeń powietrza. Dzieci, pracując w grupach, wskazały na zanieczyszczenia pochodzące ze źródeł antropogenicznych, z pomocą prowadzącego dopełniały schemat zanieczyszczeń o te pochodzące ze źródeł naturalnych.
Skoncentrowano się także na pracy w małych grupach oraz uzupełnianiu kart pracy związanych z niską emisją. Dzieci podczas zajęć dywanowych, zaznajomione już z podstawowymi pojęciami, chętnie i trafnie wymieniały szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i jakość życia mieszkańców, a także roślin i zwierząt. Proponowały proste rozwiązania służące zapobieganiu szkodliwemu wpływowi zanieczyszczeń w powietrzu.
Dzieci wskazywały również na konieczność wprowadzania nowych rozwiązań, pojawiały się pytania o kolektory słoneczne, elektrownie wiatrowe itp. Podczas rozmów z dziećmi była też mowa o wymianach pieców grzewczych na te nowej generacji oraz stosowanie niskoemisyjnych rozwiązań w transporcie.
Na zakończenie zajęć dzieci samodzielnie wymyślały hasła promujące walkę z niską emisją.
Podczas warsztatów został ogłoszony konkurs plastyczny, który został rozstrzygnięty przez specjalnie powołaną do tego komisję. Zwycięskie prace zostały zaprezentowane w Urzędzie Miasta Tychy podczas ostatniego seminarium.
Poniżej migawki z seminariów, które mieliśmy przyjemność przeprowadzić w Bielsku, Cygańskim Lesie, Jaworzu, Czechowicach-Dziedzicach, Mazańcowicach, Jasienicy, Tychach, Czułowie. Z reguły seminaria cieszyły się sporym zainteresowaniem, ponieważ poruszaliśmy na nich różnorodne, bardzo ciekawe zagadnienia podane w niekonwencjonalny sposób.