Migawki z warsztatów z dziećmi na temat niskiej emisji, smogu, zanieczyszczeń powietrza, profilaktyki i ochrony


Przedszkole nr 3 w Tychach


Akademia Młodych Odkrywców ELF Bielsko-Biała


Przedszkole Publiczne w Szczyrku


Zespół Szkolno-Przedszkolny w Godziszce


Publiczne Przedszkole w Bystrej

 


Przedszkole nr 25 w Bielsku-Białej


Szkoła Podstawowa w Rybarzowicach


Szkoła Podstawowa w Buczkowicach


Szkoła Podstawowa w Mazańcowicach

Gościli nas także:

Przedszkole Niepubliczne „Akademia Przedszkolaka” w Tychach,

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Bieruniu,

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Hecznarowicach,

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 Im. K. Miarki w Lędzinach.

Zajęcia warsztatowe dostosowane były do wieku i liczby uczestników, składały się między innymi z:

– prezentacji oraz pogadanek nt. składu powietrza i jego właściwości,

– wykonywania różnych doświadczeń pod okiem opiekunów /zobrazowanie za pomocą modeli domków, na czym polega niska emisja, nadmuchiwanie balonów, zastosowanie pompki itp./ dzięki czemu dzieci uświadomiły sobie realność powietrza i czemu jego jakość jest tak ważna dla naszego życia.

Skupiono się też na wskazaniu największych źródeł zanieczyszczeń powietrza. Dzieci, pracując w grupach, wskazały na zanieczyszczenia pochodzące ze źródeł antropogenicznych, z pomocą prowadzącego dopełniały schemat zanieczyszczeń o te pochodzące ze źródeł naturalnych.

Skoncentrowano się także na pracy w małych grupach oraz uzupełnianiu kart pracy związanych z niską emisją. Dzieci podczas zajęć dywanowych, zaznajomione już z podstawowymi pojęciami, chętnie i trafnie wymieniały szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i jakość życia mieszkańców, a także roślin i zwierząt. Proponowały proste rozwiązania służące zapobieganiu szkodliwemu wpływowi zanieczyszczeń w powietrzu.

Dzieci wskazywały również na konieczność wprowadzania nowych rozwiązań, pojawiały się pytania o kolektory słoneczne, elektrownie wiatrowe itp. Podczas rozmów z dziećmi była też mowa o wymianach pieców grzewczych na te nowej generacji oraz stosowanie niskoemisyjnych rozwiązań w transporcie.

Na zakończenie zajęć dzieci samodzielnie wymyślały hasła promujące walkę z niską emisją.

Podczas warsztatów został ogłoszony konkurs plastyczny, który został rozstrzygnięty przez specjalnie powołaną do tego komisję.  Zwycięskie prace zostały zaprezentowane w Urzędzie Miasta Tychy podczas ostatniego seminarium.Poniżej migawki z seminariów, które mieliśmy przyjemność przeprowadzić w Bielsku, Cygańskim Lesie, Jaworzu, Czechowicach-Dziedzicach, Mazańcowicach, Jasienicy, Tychach, Czułowie. Z reguły seminaria cieszyły się sporym zainteresowaniem, ponieważ poruszaliśmy na nich różnorodne, bardzo ciekawe zagadnienia podane w niekonwencjonalny sposób.