Rodzinne spotkania ekologiczne
Koło w Tychach Polskiego Klubu Ekologicznego rozpoczęło pod koniec roku 2010 „Rodzinne spotkania ekologiczne” w klubach osiedlowych: „Tęcza”„Orion”, „Olimpia”, „Regina” i „Zuzanna”. W celu zorientowania się jaka tematyka będzie najbardziej interesująca dla mieszkańców traktowaliśmy te spotkania jako pilotaż. Chodziło też o to, aby uświadomić odbiorcom, że ekologia to szereg bardzo różnorodnych zagadnień. Wypracowaliśmy problematykę różnorodną, interesującą zarówno dla dorosłych (rodziców i dziadków) jak też młodzieży i dzieci w rodzinach (wielopokoleniowych).
Co osiągnęliśmy podczas pilotażu tego programu jesienią 2010 roku?
Zostały wykonane w tym celu liczne plakaty, ulotki i zaproszenia, informujące o spotkaniach.
Ponad sto osób wzięło udział w pięciu „Rodzinnych spotkaniach ekologicznych” w okresie od 23 listopada do 8 grudnia. Były to spotkania bardzo rozmaite. W jednym z klubów, gdzie miały przyjść też dzieci, nie było ich, chociaż czekała na nich gra i inne niespodzianki. Więc poszliśmy z prelekcją do szkoły pobliskiej, gdzie około sześćdziesiąt dzieci i kilka osób dorosłych pogłębiało wspólnie swoje wiadomości na fascynujący i bardzo potrzebny temat segregacji odpadów!
W dwóch klubach, gdzie przewidziano konkurs na najpiękniejszego psa, zainteresowanie było spore przez liczne zgłoszenia telefoniczne. Udział był mniej liczny z powodu pogody – zamieć śnieżna i wiatr. Odbyły się dwa konkursy na najpiękniejszego i najmilszego psa, podczas których było bardzo profesjonalnie i wesoło.
W konkursie nr 1 udział wzięły psy o imionach: Lena, Bakalia, Zara i Tycia. Psi zwycięzca Tycia, skrzyżowanie Yorka i Chihuaucha i jej właścicielka Katarzyna Chrobok zostali nagrodzeni. Wszystkie psy i ich właściciele otrzymali nagrody pocieszenia.
W konkursie nr 2 wystartowały pieski o wdzięcznych imionach: Mimi, Tofik, Bajka i Nuka. Miejsce I zajęła ubrana w szykowny kubraczek mała Mimi. Ta ładna psinka i jej właścicielka Ewa Tomczyk otrzymały nagrody, a inni wyróżnienia i nagrody pocieszenia.
Nagrody były z Urzędu Miasta Tychy oraz od weterynarza zaproszonego do współpracy.
Jednocześnie uczestnicy wysłuchali fachowych porad lekarza weterynarii Jacka Kruka, dotyczących uwzględnienia funkcjonowania psa w środowisku miejskim. Dotyczyło to: świadomego wyboru rasy lub rodzaju psa, żywienia i wychowania psa, prawidłowej opieki, spraw zdrowotnych /np. szczepienia ochronne, odrobaczanie itp./ oraz ważnej sprawy w mieście – utrzymanie czystości po swoim psie. Lekarz weterynarii udzielał również indywidualnych konsultacji oraz fachowych porad i wskazówek na tematy związane z żywieniem oraz z prawidłową opieką nad psem w środowisku miejskim z uwzględnieniem problemu utrzymania czystości po psie. Uczestnicy otrzymali zestawy woreczków na psie kupy.
Analizowano sprawę ochrony placów zabaw dla dzieci. Ustaliliśmy, że w związku z poważnym zainteresowaniem tematyką psa w mieście, będziemy kontynuować takie spotkania, ale w okresie wiosenno-letnim na terenach zielonych.
Rozwijając dalej różnorodność problematyki ekologicznej w klubach osiedlowych odbyły się dwie profesjonalne prelekcje na temat ptaków, sposobów żywienia w zimie, wymagań siedliskowych. Przedstawiono charakterystyki różnych gatunków wraz z nagranymi dźwiękami – śpiewem poszczególnych ptaków. Było to bardzo urokliwe i podobało się słuchaczom. Prelegenci przedstawili również wymagania dotyczące karmników dla ptaków, a członkowie Koła Polskiego Klubu Ekologicznego pokazali wzorcowe karmniki i zachęcali uczestników do zrobienia karmników, które będą brały udział w konkursie. Materiały na karmniki były przygotowane przez Koło PKE. Niestety w jednym Klubie Osiedlowym nie było chętnych do roboty i wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy karmnik. Natomiast w Klubie Zuzanna było duże zainteresowanie tą tematyką przez dzieci wraz z rodzicami
i dziadkami. Rezultatem było kilka pięknych karmników dla ptaków. Jury pięcioosobowe oceniło je jako wykonane bardzo dobrze, z inwencją twórczą przestrzenną oraz wyczuciem estetycznym i według zasad praktycznych. Przyznano równorzędne rzeczowe nagrody oraz dyplomy, doceniając wkład pracy, inwencję twórczą, jak też serce wykonawców. Warsztaty te udały się, zaktywizowano współpracę osób dorosłych z dziećmi oraz rozwinięto wrażliwość ekologiczną.
Udały się również warsztaty w Klubie osiedlowym Regina przy udziale dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Omawiana była problematyka prawidłowego żywienia na podstawie profesjonalnej prezentacji, która była żywo komentowana przez dzieci. Zauważa się zaangażowanie uczestników w tę tematykę i potrzebę kontynuacji.
Następnie przeprowadzono wśród uczestników konkurs rysunkowy na najładniejszą ulubioną ścieżkę lub trasę spacerową / rowerową, wraz z krótką dyskusją dlaczego właśnie ta trasa podoba się. Celem tego zdarzenia było zwrócenie uwagi na pogłębianie wrażliwości na otoczenie, ład przestrzenny i czystość w osiedlu. Związana jest z tym jak zawsze problematyka odpadów, segregacja i minimalizacja, no i dzikie wysypiska.
Powstały interesujące, ładne rysunki kolorowe. Wręczono skromne upominki – nagrody. Okazało się, że tematem podstawowym były drzewa, las, jezioro, droga do szkoły. Piękno przyrody zawsze wzrusza.
Następnie dzieci wzięły udział w grze planszowej: ”Mały Ekolog dużo wie”. Gry te zostawialiśmy w Klubach.
We wszystkich Klubach uczestnicy losowali losy na loterię 20-lecia naszego Koła PKE, którą zaplanowaliśmy w dniu 8 kwietnia 2011 roku.
W kilku Klubach brali udział wolontariusze ze Stowarzyszenia Trzeźwość Życia zajmujący się profilaktyką uzależnień; propagowali ulotki i informacje oraz konsultacje na ten temat.
Również odbywały się konsultacje na temat zdrowia i urody wraz z pokazem produktów kosmetycznych wytwarzanych ekologicznie.
Mimo bardzo krótkiego czasu na przygotowanie, pięć spotkań w klubach osiedlowych i jedno w szkole spełniło nasze zamierzenia jako pilotaż dla kontynuacji tego programu oraz skrystalizowanie tematyki. Spotkania były skupione wokół tematu ekologii oraz wskaźników zrównoważonego rozwoju.