olej palmowy produkuje się z owoców i nasion palmy olejowej. Jest masowo produkowany na wielką skalę, tani, stąd też producenci chętnie dodają go do różnorodnych produktów. Przetworzony olej palmowy nie jełczeje, dlatego produkty go zawierające mogą być dłużej przechowywane.

Produkcja oleju palmowego wiąże się z wylesianiem wielkich połaci Ziemi. Na wykarczowanych powierzchniach powstają monokultury palmy olejowej. Giną przeto na naszych oczach bogate w gatunki flory i fauny lasy tropikalne.

Olej palmowy w pytaniach i odpowiedziach:

  • 0lej palmowy – skąd się bierze?

Produkowany jest z owoców i nasion olejowca gwinejskiego (palmy olejowej), którego największe plantacje znajdują się w Indonezji i Malezji. Wielkopowierzchniowe uprawy palmy olejowej niosą z sobą wiele problemów. To m.in. zmniejszanie różnorodności biologicznej, chemizacja środowiska, wykorzystywanie miejscowej ludności przez wielkie firmy.

  • Z czym się go je?

Najlepiej z niczym, w ogóle go nie spożywać, bo przetworzony olej palmowy zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które są szkodliwe dla naszego organizmu. Kwas palmitynowy jest szczególnie niekorzystny dla naszego zdrowia. Wysycony wodorem olej palmowy zawiera też sporo glicydolu, a ten, wedle badań na zwierzętach, ma rakotwórcze i genotoksyczne działanie.

  • Jak go unikać?

Trzeba czytać etykiety produktów, bo w wielu produktach się znajduje. Jest to tani  olej, stąd producenci wykorzystują go nagminnie w produktach spożywczych i kosmetykach. Nieraz w składzie produktów jest ukryty pod nazwą „tłuszcze roślinne”. Występuje nawet w tak „niewinnych” słodyczach, jak cukierki krówki czy kukułki, a także czekoladach, tych „luksusowych” również.

  • Pod jakimi nazwami jest ukryty?

Olej palmowy i jego pochodne można znaleźć pod różnymi nazwami: tłuszcze CBE i CBS, emulgator E471, mirystynian izopropyli, kwas palmitynowy, stearynian glicerolu, stearynian sorbitolu, alkohol cetylowy, palmitynian askorbilu, octan tokoferolu, alkohol stearylowy, alkohol oleilowy i oktydodekanol, oleinian i sterynian sorbitolu, palmitynian etyloheksylu. Szczególnie widoczne jest to w kosmetykach.

  • Czym go zastępować?

Na rynku jest wiele olejów roślinnych o korzystniejszym składzie, choćby olej rzepakowy, lniany, słonecznikowy.

  • Jak chronić lasy tropikalne?

Unikać kupowania produktów zawierających w składzie olej palmowy. Zaoszczędzimy w ten sposób zdrowie i lasy tropikalne. Jeśli popyt na olej palmowy spadnie, to także podaż będzie mniejsza i tempo wycinania lasów będzie wolniejsze.

Poniżej prezentujemy przykłady produktów zawierających w swoim składzie olej palmowy:

więcej:

http://pke-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/09/factsheet-01-olej-ok-1-pdf-724×1024.jpg